Fluid Art

Megosztás:

Mi is az a Fluid Art?

  Egy olyan innovatív festészeti technika, melynek során pouring mediummal és vízzel hígítjuk annyira az akrilfestéket, hogy az könnyen folyatható legyen, és nem ecsettel jutattjuk a felületre, hanem öntjük azt. A folyós állag miatt a különböző színű festékek keverednek, áramolnak, így gyönyörű színátmenetek jönnek létre.

 A pouring medium fontos alkotóeleme a keveréknek, mert úgy higítja a festéket, hogy annak színe és fedőképessége nem változik jelentősen, valamint kondicionálja a festéket, így kevésbé valószínű, hogy a száradás során a festményen repedések keletkeznek. A festmény teljes száradás után vízálló lesz.

 Egy-egy mixbe (bizonyos technikáknál) olajat is csepegtetünk, ami nagyon érdekes cellás és hálós elemeket, organikus, pszichedelikus formákat jelenít meg az alkotásban. A kiöntött festékben több rétegben vannak a színek, és az olaj ahogy a keverék felszínére jön, előbukkanak az alatta lévő színrétegek is. Szakácsfáklyával történő hevítéssel fokozható a cellásodás és a cellák mérete növelhető, valamint a hő hatására a keverékben lévő buborékok is kipukkadnak. Ezért a kiöntés után mindig elsőként a fáklyát használjuk, hogy lássuk a kialakuló formákat, és csak ezután kezdjük el mozgatni a festéket a fatáblán, majd tovább manipuláljuk  különböző módszerekkel. Persze bizonyos keretek között, mert a túl sok módosítás azt eredményezi, hogy túlságosan összekeverednek a színek, és iszap és földszínű árnyalatokat kapunk a szép élénk színek helyett.

 A technika egyszerűnek tűnhet, azonban könnyű hibázni is, mert festés közben egy szinte kezelhetetlennek tűnő káoszt kell tudni kontrollálni. Na igen, az eredmény csak bizonyos korlátok között kontrollálható. Úgy is fogalmazhatunk, hogy megjött a káosz elmélet az alkotásba. De pont ez a szépsége ennek a folyatásos technikának, ettől lesznek egyediek és megismételhetetlenek a képek. Ugyanakkor, ha valaki képes elkészíteni a megfelelő állagú mixet, jó a színkombinációja és nem keverednek el túlságosan a színek, akkor rögtön sikerélménye lehet, mindenféle előzetes festési tudás nélkül, és olyan csodálatos művet alkothat, amelyet percekig is lehet nézegetni, annyi gyönyörűség van rajta.

 Fluid Art technikákkal kisebb felületen sokkal könnyebb sikerélményeket szerezni, nagyobb felületekhez érdemes előbb némi gyakorlatot szerezni, hiszen ez az egyik legdrágább festési módszer, drága adalékanyagokkal, és sok elhasznált festékkel.

 A siker olyan tényezőkön múlhat, minthogy megfelelő-e a keverék sűrűsége, és megfelelően kevertük-e el, hogy harmónikus színkompozíciót választottunk-e, a színek egymással keveredve szép színátmeneteket hoznak- e létre, hogy mennyi ideig használjuk a fáklyát.

 A mintázat attól függően alakul ki, hogy milyen technikával öntjük ki és hogyan manipuláljuk a már kiöntött festéket. A kialakult mintákba ha belefújunk, további érdekes alakzatokat kapunk, de használhatunk hőlégfúvót, vagy hajszárítót is.

 A Fluid Art egy igazi flow élmény tud lenni, amikor megszűnik az idő, a külvilág. A végeredményt nem lehet előre kiszámítani! Sem megismételni!

 Ha még nincs gyakorlatod a Fluid Art-ban, ne pazarold a pénzed drága alapanyagokra, sikertelen alkotásokra! A workshopon mindent egy helyen megkapsz és olyan tudással mész haza, hogy magabiztosan és sikeresen tudod otthon is az alkotást folytatni. Erre garancia szakmai tudásom, tapasztalatom és korábbi tanítványaim sikeres alkotásai.
Ha már próbálkoztál a Fluid Art-tal, de nem sikerül a kívánt cellásodás, mintázat kialakítása, akkor is várlak, megosztom veled, hogy mi ennek a titka.
Évek óta foglalkozom ezzel a szenvedélyemmé vált festészeti technikával. Alkotásaim, referenciáim, készítési videóim, valamint tanítványom művei megtekinthetők Instagram oldalamon! http://instagram.com/ana.hata.art

Ez is érdekelhet